GY.I.K. Beltéri ajtók

Ha szabvány vagy sztenderd beltéri ajtókról beszélünk, általában mindannyian a Magyar Szabvány vagy röviden MSZ szabványra gondolunk. Az MSZ szabványos ajtóknál nem kell számolnunk sem szabad átjárhatósággal, sem lapméretekkel a kialakítandó falnyílásoknál. A sztenderd ajtók méretei minden esetben az ajtó számára kialakítandó kő vagy szabad nyílásméreteket határozza meg. A beltéri ajtók gyártói pedig igazodnak a szabvány által meghatározott falnyílás méretekhez. A szabvány ajtó megvásárlásakor biztosak lehetünk abban, hogy az a megfelelően kialakított nyílásba minden probléma nélkül beépíthető lesz. A nyíláskialakításoknál fokozottan figyeljük a kőműves szakembereket, hogy a falak építésénél pontosan vegyék figyelembe a tervezők által javasolt méreteket és falkialakításokat. Amennyiben a tervrajzokon 90/210 cm-es méret található, ne fogadjuk el a kőműves által kihagyott 95/215 cm falnyílást arra való hivatkozással, hogy nagyobbnak kell lennie a nyílásnak, hogy az ajtó elférjen.
Az MSZ falnyílás méretek minden esetben az alábbiak:
75x210 cm
90x210 cm
100x210 cm

DIN szabványos ajtóknál az ajtó névleges (rendelési) mérete, nem egyezik meg az elhelyezéshez szükséges falnyílás mérettel.
A szükséges falnyílás méret a következőképp alakul:
Falnyílás szélesség: rendelési méret + 25 mm
Falnyílás magasság: rendelési méret + 10 mm

A falkáva a tok rögzítéséhez szükséges. Főként folyosókon  fordul elő, hogy a tokot merőleges falhoz kell rögzíteni. Ilyen esetben van szükség káva kialakítására. Káva méretének minimum 4-5 cm-nek kell lennie, és vastagságának egyeznie kell a szemközti falvastagsági értékkel.
A legegyszerűbben úgy tudod elképzelni egy utólag szerelhető, átfogó tokos ajtó befogadására alkalmas ideális nyílást, ha magad elé képzelsz egy végtelen falat, melynek a közepéből képzeletben kivágod az ajtód helyét. A vágás helyén kialakul az úgynevezett falkáva, amibe az ajtó átfogó tokja „beleharap”. Hogy a tipikus tökéletlen nyílást lemodellezzük, képzelj magad elé egy végetelen, teljesen sima falú folyosót, aminek mondjuk a közepére kellene beépíteni az ajtót. Itt mivel nincs a folyosó falából kiálló falkáva, az ajtó "U" profiljának sincs mit körbeölelnie. Természetesen a tökéletlent is lehet tökéletesíteni. Ha mondjuk a folyosó falára egymással szembe és a mennyezetre Ytong előfalazó elemből vagy gipszkartonból - ajánlott nem fagerendát a falra felfúrni, mert az idővel elválik – kis falcsonkot, falkávát építesz, az ajtó beépíthető és esztétikus lesz.
Falfülnek nevezzük azt a falsíkból kiálló, vagy folyamatos falnyílás két függőleges oldalán található szabad részt, ami alkalmas egy átfogó tokos beltéri ajtó beépítésére, a tokállók fogadására. Nevezik falcsonknak is esetenként.

Könnyen és gyorsan szerelhető, a falat "U" alakban fogja át. 1,5-2 cm állíthatósággal rendelkezik. Könnyen szállítható és tárolható. Az építkezés vagy felújítás utolsó elemenként kell beszerelni. Természetes anyag hatását kelti. A gumitömítésnek köszönhetően halk működtetésű.

A beltéri ajtó átjárótokokat felfoghatjuk ajtószárny nélüli ajtóknak is. Ilyenkor lényegében az ajtónak csak a tokja kerül legyártásra, az ajtólap nem. Ezek az ajtótokok szerkezeti felépítésüket tekintve tökéletesen megegyeznek egy hagyományos nyíló ajtó tokjával (átfogó szerkezet), de a tok természetesen nem tartalmazza a záráshoz szükséges kiegészítőket, úgymint gumitömítés, ajtópánt, zárnyelv, fogadólemez, stb. Ilyen tokokat jórészt esztétikai megfontolásból szokás rendelni - gyártani. Egy ajtónyílás, amennyiben nem kapja meg az átjárótokot, ki kell vakolni a falkávákat, ráadásul az átmenő forgalommal járó leverődések és a piszkolódás elkerülhetetlen.

A nyitásirány lehet jobbos és balos. Úgy tudjuk pontosan meghatározni, hogy arra az oldalra állunk, ahol látszódnak a pántok. Amelyik oldalon elhelyezkednek olyan nyitásirányú lesz az ajtó. Ha jobb oldalon vannak jobbos, ha bal oldalon akkor pedig értelem szerűen balos.

A valóságban egy MDF vagy faforgács lemez, amelyre modjuk bevonatként egy papír dekorfólia réteg kerül, így nincs szükség sem az ajtótokon, sem a lapon festésre, a termék végleges felületkezeléssel van ellátva.A fóliák színe általában a hagyományos autentikus fatípusokra korlátozódnak, mint: fehér, bükk, tölgy, éger, dió, wenge, juhar, mahagóni. Az ajtó belseje általában könnyített szerkezet, magyarán papírrács. A dekorfóliás beltéri ajtók az ajtók hierarchiájában a legalsó lépcsőn foglalnak helyet, vásárlóközönségük az ára miatt választja ezt a terméket, s tipikus takarékos beruházói választás új építésű lakóparkok és társasházak esetében. Ez nem azt jelenti, hogy egy dekor ajtó csúnya, hiszen éleldolgozásuk, szerkezeti felépítésük, tokszerkezetük tekintetetében nem kell különösebben szégyenkezniük.

A CPL a “continuous pressed laminate” rövidítése, azaz magyarul: “folyamatos nyomás alatt laminált”. Ez annyit tesz, hogy felszíne több, folyamatos hő és nyomás alatt összetapasztott rétegből áll. Részben ennek köszönheti, hogy hosszú időn keresztül változatlan marad, és díszíti otthonát a természetes faerezetet utánzó anyag. A nedvességet is elviseli, így párás helyeken is jó választás lehet.Népszerűségét annak is köszönheti, hogy a vele azonos árkategóriában levő típusok között a legsokoldalúbb választás. Szinte bármilyen igénynek megfelel hála a sok kiegészítőnek, amivel felszerelhető. A hőtechnikai betét segít a helyiség hőmérsékletét szinten tartani, ha esetleg a szomszéd szoba lehűlne. A szellőzőnyílás épp ellenkezőleg a folyamatos légáramlást biztosítja. Tetethetünk bele bármilyen méretű üveget is, akár díszként, akár azért, hogy a nekünk tetsző átláthatóságot biztosítsa.A CPL beltéri ajtó árban a középkategóriát képviseli ugyan, de minőségben versenybe száll a legjobb termékekkel. Természetes külseje, és szinte végtelen variációi miatt minden lakás tökéletes részévé válhat.

A prémium festett ajtó a felület kialakításában teljes szabadságot biztosít Neked az ajtó színét és a marási motívumokat tekintve egyaránt. Számos furnéros ajtó faberakás motívuma visszaköszönhet bennük, így látványilag további lehetőségeket biztosít minden vásárló számára a színek összehangolásánál. Egy picivel olcsóbb árkategória az egyedi ajtógyártásban a furnérozott ajtók jól ismert formáival. A festett MDF ajtók alapanyaga az úgynevezett MDF anyag, amely színében hasonló a farostlemezhez, viszont mind anyagában, mind minőségében egy teljesen más anyag. Az MDF sokkal finomabb szerkezetű farostokból és erősebb ragasztó keverékéből áll. Ezáltal egy igen masszív, erős formatartó anyag, így az MDF jól marható, vágható és festhető ajtógyártási alapanyag. Az MDF beltéri ajtó élei is viszonylag alaktartóak, hasonlóan a fához, ezért az MDF élek festésével sincs probléma. Az MDF ajtó festése több rétegben történik poliuretán lakkozással. Első lépésben finomra csiszoljuk az MDF ajtó mart, megmunkált részeit, majd egy izoláló réteg kerül a felületre, ami leköti a rostokat és egy kemény, jól csiszolható felületet képez. Az MDF ajtó száradása és csiszolása után az ajtó alapozása következik egy fehér színű, magas töltőanyaggal rendelkező poliuretán festékkel. A száradás után újból csiszoljuk az MDF ajtó éleit és a felületét, majd a portalanítás után visszük fel a fedőlakk réteget az MDF ajtó felületére. A színt általában a lakás belső hangulata határozza meg, amely a vakító hófehértől a beige vagy kávészínen át, a csokoládé barnáig vagy feketéig a szívárvány bármely színeiben pompázhat.

Ez az igényes felső kategória technikailag egy 0,6 mm vastag, valódi fa burkolat az ajtó felületén. A furnérozott beltéri ajtó készülhet hazai és trópusi, úgynevezett egzóta fafajok felhasználásával is. A hazai fafajok közül általában a bükk furnér, tölgy furnér, juhar furnér, kőris furnér, kerti dió furnér, cseresznye furnér, körte furnér frízes és rajzos változatai, egzóta trópusi furnérok közül pedig a mahagóni furnér, amerikai dió furnér, mutenye furnér, wenge furnér, zebranó furnér és a pácolt aningré furnér a legkeresettebbek.A furnérozott beltéri ajtó fényét tovább emelhetjük fém csík vagy vékony furnér filé beépítésével, beillesztésével. Az ajtó felületén lehetőség nyílik az előbb említett furnér berakás vagy intarzia alkalmazására is. Ilyenkor a fa rostjai derék- vagy más szögben össze vannak forgatva. A klasszikus ajtó formavilágába szépen beleillik a tömör és vésett fa ajtóknál alkalmazott csapra és frízre való összeforgatás faberakásos megfelelője.

Ezekben az ajtótípusokban a két ajtólap közötti belső részt méhsejt szerkezetű papírral, más néven papírráccsal töltik ki. Mint látjuk, igen sokféle típusnál találkozhatsz vele. Ez nem meglepő, hiszen előnye is sok van. Egyfelől környezetbarát: a papír lebomlik, így nem terheled további műanyag előállításával, vásárlásával a környezetedet. Ezenkívül könnyebbé teszi az ajtólapot: mivel súlya alacsony, így ajtód könnyebben mozgatható lesz, akár egy ember is le-és felteheti, ha szükséges. Azon nem kell aggódni, hogy esetleg nem lesz strapabíró: az ajtólapra akár rá is lehet állni, hiába papírrács a belseje, egy ember súlyát biztosan el fogja bírni. Ennek megfelelően ellenálló az ütéseknek, illetve azt is túléli nagy eséllyel, ha a gyerek mondjuk egy nehezebb tárgyat dob neki.

Az ajtó belső szerkezete körbe szendvicspanel, megerősített vázrendszer, amit belül papírráccsal töltünk ki, és kétoldalról ez kapja meg az MDF hordozó anyagot. Az MDF-t ezután lelaminálják (CPL), lefestik (festett MDF) vagy furnérozzák. Természetesen igény szerint, felárért, lehet kérni furatolt faforgács betéttel vagy könnyített faforgács betéttel is a beltéri ajtókat. Különleges igényekhez igazodva technikai ajtók is rendelkezésre állnak.

Az alacsonyabb árfekvésű, szabvány méretű ajtók 2 darab kétrészes nikkelezett pánttal rendelkeznek, nagyobb méretű ajtóknál vagy üvegezett kivitelnél az üveg méretétől függően rendelkezik az ajtólap egy extra harmadik pánttal is a nagyobb strapabíróság és alaktartósság elérése érdekében, legyen ez furnérozott, CPL felületű vagy festett ajtó.

Általában a borítás szélességének mérete 5-6 cm között mozog gyártótól függően, az, hogy a falra pontosan mennyit takar rá, függ attól is, hogy a szakember mennyi purhabot használ a beépítéshez. Körülbelül 3-3,5 cm a rátakarással lehet számolni a falnyílástól számolva.

Klimatechnológiás ajtó: Ezt a betétet olyan helyiségekre javasoljuk ahol a relatív páratartalom, valamint a hőmérséklet kb 4-5 celsius fokot ELTÉR. Ilyen például egy garázs és egy lakótér, pl. folyosó közti ajtó, ahol a garázsban van kb 15, míg a folyosón 23 celsius fok. Lényeges tudni, hogy a betét a beltéri ajtót hivatott megvédeni a vetemedéstől, nem pedig extra hőszigetelésről beszélünk.

A fix küszöb az utóbbi években már értelmét vesztette. Korábban ez nyújtotta a megoldást a fentebb említett szigetelési problémákra. Emellett sokszor alkalmazták a helyiségek közötti szintkülönbségek elrejtésére is. Viszont erre ma már vannak sokkal korszerűbb megoldások is.

Az automata küszöböt a hagyományos típustól eltérően nem az ajtókerethez építik. Ehelyett a nyílászáró aljára kerül fel és ott teszi a dolgát.Az ajtóba rögzített tömítés csak akkor lép működésbe, amikor becsukod az ajtót. Ilyenkor egy tömítés ereszkedik le a földre, így lezárja azt a vékony nyílást, ami a padló felett megmarad.